Japonské curry - Mňam

02.04.2012

Je čas, abych se s vámi pro změnu podělila o své další kulinární pokusy. (Tokimemo /zkratka pro Tokimeki Memorial/ nechme chvíli stranou, i když s NDS v ruce skoro už i vařím...)

Řekla jsem si, že kašlu na levné studentské jídlo. Proč jíst levně a dobře, když můžu jíst draze a ještě líp? Heh. Takže.

Objevila jsem kouzlo japonského kari. Je to úžasné, omamující, přežratelné, speciální a božské. A přitom poměrně jednoduché. Recept jsem našla na netu, tak vám ho zde předkládám přeložený do češtiny.

カレーライス

Ingredience (pro cca 4 porce):

Kari jíška:

100g másla

100g hladké mouky

3 polévkové lžíce garam masala a kari (mix základního koření záleží na vás)

1 čajová lžička papriky (možno pálivé, dle chuti)

Mletý pepř (dle chuti, postačí cca čajovka)

1 polévková lžíce kečupu nebo protlaku (optional)

1 polévkovka Worcester Sauce (optional)

Zbytek omáčky.

1 polívkovka oleje

2 stroužky česneku

kousek strouhaného zázvoru 

2 velké nakrájené cibule (ne moc najemno, stačí wedges)

Cca 800g kuřecích stehenních řízků nakrájených na cca 2,5cm kousky (vegetariáni mohou nahradit třeba tofu)

2 velké mrkve nakrájené na cca 1,5cm kostičky

1l vody + kuřecí bujón

3 velké brambory nakrájené na cca 2cm kousky

1 malé oloupané jablko nastrouhané najemno (nebo jablečná marmeláda, případně nejaké chutney nebo něco podobného) + kousek medu

1 čajovka soli

1 čajovka garam masala

100g zeleného hrášku

Příloha:

Rýže nebo nudle (množství dle uvážení)

----------------------------------------------

Postup:

Zvlášť se dělá jíška a zvlášť omáčkový základ. Nakonec se vše smíchá v hrnci, ve kterém vaříte omáčku, tak vemte nějaký velikostně vyhovující.

Ve velkém hrnci rozpalte olej a přihoďte cibulku. Pomalu na mírném plameni restujte do zlatava. Přidejte zázvor a česnek. Vyhulte plamen, přihoďtě kuře a dělejte ho tak dlouho, až bude na povrchu celé bílé až do lehoučce hnědava (prostě ať nejni úplně syrový...).

Přidejte mrkev a vývar a přiveďte k varu. Pak stáhněte plamen na střední, přidejte brambory a jablko, med, sůl a masalu. Nechte vařit zhruba 30 minut (nebo do tý doby, než v pohodě vidličkou propíchnete bramboru a mrkev a maso je krásně rozpadavý).

Zatímco se vaří zelenina a maso, připravte si jíšku. To se dělá tak, že na mírném plameni roztavíte máslo a při míchání vsypete mouku a garam masalu (nebo kari) a mícháte tak, až z toho máte takovou tuhou pastu. Hlavně ať tam nejsou moukovatý žmolky. Vmíchejte papriku a pepř. Přidejte kečup a Worcester, pokud máte. Míchejte a vařte do tý doby, než se vám jíška začne drobečkovat (vypadá jako drobenka na koláč). Pak hrnec odstavte, budete ho potřebovat, až se uvaří zelenina.

Jakmile je v prvním hrnci všechno hotové, vemte sběračku a 2x naberte tekutinu a nalijte ji k jíšce. Úplně nejlepší je jíškou míchat, zatímco lijete. Měli byste ji vyšlehat (vidličkou nebo metličkou) do hustého jemného stavu, kdy tam nebudou žádný žmolky.

Rozmíchanou jíšku nalijte do prvního hrnce k zelenině a masu. Pečlivě míchejte, nechte chvilku povařit (pozor, věci s jíškou se rády přichytávaj, takže míchat) a nakonec přidejte hrášek. Případně dochuťte, nebude-li se vám něco zdát. Pokud nebude omáčka hustá dle vašeho přání, lze doškrobit.

Tak a hotovo. Teď už jen stačí naservírovat k rýži (nebo nudlím) a vychutnat. Záleží na koření, které jste použili. Chuť může být pokaždé jiná, také místo masa můžete použít tofu nebo zeleninu.

Každopádně já jsem si velice pochutnala.:-)